Úspěšný lov kvakoše nočního

Na středečním individuálním kurzu jsme měli docela štěstí. U rybníka jsme viděli přilétat kvakoše nočního, který si sedl na padlý strom ve vodě. Chvíli jsme ho pozorovali z dálky, ale pak jsme se opatrně zkusili víc přiblížit, což se povedlo. Kvakoš nás vůbec neřešil, neustále sledoval vodní hladinu.
Po chvíli se pomalu přesunul po větvi dolů a po kmeni došel ještě více ke břehu. Tam se mu povedlo ulovit rybu. Překvapilo mě ale, co za rybu vytáhl! Takovou jsem u nás ještě neviděl. Byla to slunečnice pestrá a i když byla docela velká, nakonec jí přeci jen spolkl.

4038-21196397
OM-1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 419 mm, čas 1/2500s, clona 5.6, ISO 4000Celý příspěvek...

Čápi černí

Čápy černé při hnízdění fotím jen výjimečně. O tomto hnízdě vím už dva roky, ale je na focení hodně nepřívětivé. Okolí hnízda je hodně zarostlé náletem i uschlými stromy, ale díky svahu je do něj přeci jen z jednoho místa docela dobře vidět. Problém je však se světlem. Díky bukům je v lese tma a pokud tam zasvítí sluníčko, jsou tam zase šílené kontrasty. Ale nevzdávám to, chtěl bych tam ještě alespoň dvakrát zajít a zdokumentovat růst těch dvou prcků, kteří se zde i letos úspěšně vylíhli.

3965-21138647-2
8. května - úprava hnízda před vystřídáním v sezení na vejcích
OM-1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 500 mm, čas 1/250s, clona 5.6, ISO 8000

Celý příspěvek...

Čápi bílí

V těchto horkých dnech musí na pitný režim myslet i rodiče mladých čápů v chomutovském zooparku. Pět mláďat tento pár už dlouho neměl.

4036-21195557
OM-1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 500 mm, čas 1/2000s, clona 8, ISO 1000

Olympus a OM System - 10 let

23. června od 18.00 hodin si budeme živě povídat s Tomášem Viktorou o mém desetiletém fotografování s Olympusem a následně OM System technikou.
Začalo to tady: KLIK.
Uteklo to rychle a musím uznat, že mi za celou tu dobu ani jednou velká a těžká technika, se kterou jsem fotil dřív, nechyběla.
Pokud si chcete naše povídání pustit, případně se zapojit do diskuze, budete mít možnost, tady je odkaz na vysílání 👇🏻

Luňák červený

Nebyli jsme jediní, kdo dostal nápad podívat se na sysly polní. Jejich mladí už čile pobíhají po lokalitě a tak zkouší štěstí i predátoři.

4032-21193882-Edit
OM-1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 500 mm, čas 1/2000s, clona 5,6, ISO 1600
Celý příspěvek...

Vlhy pestré

Vlhy už mají vyhrabané nové nory a v některých už zřejmě začaly i se snůškou. Zajímavé světlo je skvělá příležitost k focení. Kdyby stejnou lokalitu nenavštívil "fotograf" škůdník a nezlikvidoval nám připravenou odsedávku, mohli jsme mít i zajímavější snímky 😏

4031-21192218
OM-1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 400 mm, čas 1/4000s, clona 8, ISO 2000Celý příspěvek...

Láska krutihlavů obecných

Dlouho jsem na své stránky nic nepřidal, ale bylo to tím, že poslední dobou mám hodně individuálních kurzů i focení. Pak zbývá málo času na zpracování nafocených snímků… Nicméně se podařilo nafotit mimo jiné také páření krutihlavů. Sameček si vybral větev před krytem a tam lákal samičku. Několikrát za ním přiletěla a tak bylo co fotit. To se zase tak často nepovede, tak jsem měl velkou radost.

4023-21184659
OM-1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, čas 1/4000s, clona 8, ISO 1600
Celý příspěvek...

Vlha pestrá

Vlhy se již vrátily z teplých krajin a hned se pustily do hrabání hnízdních nor. Letos se jich na lokalitě objevilo výrazně víc než vloni, což je skvělá zpráva.

3985-21154276-Edit
OM-1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 500 mm, čas 1/4000s, clona 8, ISO 1600Celý příspěvek...

Kos horský

Na tetřívkách jsme měli možnost několikrát pozorovat i kosy horské. Ty jsem u nás v Krušných horách viděl úplně poprvé. Chvíli mi trvalo, než jsem na něj namířil fotoaparát, nejdřív jsem si myslel, že je to náš běžný kos černý a o koho jde, jsem zjistil náhodou až když byl od krytu docela daleko.

3961-21134982_DxO
OM-1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 400 mm, čas 1/100s, clona 4,5, ISO 8000Celý příspěvek...

Strakapoudi už krmí!

I když světlo na focení dneska nebylo zrovna ideální, zašel jsem se podívat, jak to vypadá u strakapoudů prostředních. Oba rodiče už krmí mladé, ale stále je mezi tím zahřívají. Jeden přinese potravu, počká, až druhý vyletí z dutiny a s potravou vleze dovnitř. Nakrmí mladé a zahřívá. Dutinu opouští až když přiletí s potravou první a vystřídají se. Intervaly mezi jednotlivými přílety jsou průměrně desetiminutové.

3989-21156958
OM-1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 500 mm, čas 1/1000s, clona 5,6 ISO 5000