Nastavení OM-1 na letovky a statické foto

Pokud fotíte zvířata, používáte v podstatě dva hlavní způsoby focení. Buď fotíte statický objekt nebo objekt v pohybu (běh, let apod.). Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, vyžaduje každý z těchto způsobů jiné nastavení fotoaparátu.

3221-1000359_DxO
Jiřička obecná. OM-1, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 400 mm, čas 1/2000 s, clona 5,6, ISO 1000

Na statické snímky, kde se zvíře moc nehýbe, se mi nejvíc osvědčilo toto nastavení:

OK Menu - důležité parametry jsou zvýrazněny zeleně.

statika nastaveni
Protože nehrozí vznik neostrosti z důvodu pohybu zvířete, můžu nastavit expoziční čas delší. Samotný nejmenší zaostřovací bod zajistí v případě vypnuté detekce subjektu přesné zaostření i např. mezi stébly trávy nebo mezi větvemi. Protože nehrozí žádná velká akce, můžu snímat jednotlivými snímky a stabilizaci obrazu můžu nastavit na IS-S 1 nebo S-IS Auto.


Na fotografování letovek nastavuji fotoaparát takto:

letovky nastaveni
Pokud chci zachytit pohyb ostře, používám expoziční čas alespoň 1/2000 s nebo kratší. Navolené mám všechny zaostřovací body a systém zaostřování používám C-AF +TR se zapnutou detekcí subjektu, který se postará o detekci a přesné zaostření zvířete. Stačí mi tedy pouze dostat zvíře do hledáčku. V těchto případech mám nastavené rychlé sekvenční snímání SH2, které zaostřuje i mezi jednotlivými expozicemi a stabilizaci S-IS Auto nebo S-IS2.


Pokud se chcete o fotografování zvířat dozvědět více, zvažte možnost účasti na některém z mých individuálních kurzů.