Nový Olympus E-M1X

Na tuhle novinku jsem se hodně těšil. Dlouho se o fotoaparátu spekulovalo, co všechno bude umět, jak bude vypadat, jaké bude mít ovládání. Říkal jsem si, že když je E-M1 Mark II tak nadupaný foťák, tak bude asi dost problém, v něčem ho trumfnout. Ale povedlo se!

emx1
Porovnání velikosti E-M1X a E-M1 Mark II

Koncem loňského roku jsem měl několik dní možnost nový fotoaparát Olympus E-M1X zkoušet.

PC205227
Olympus E-M1X, M.Zuiko 300mm f/4 IS PRO, čas 1/1600 s, clona 4, ISO 640

E-M1X má vestavěný bateriový grip, ale je jen nepatrně větší, než E-M1Mark II s gripem. Změnilo se rozložení ovládacích tlačítek, ale přibyl ovládací joystick. Ovládání a držení fotoaparátu je nyní úplně stejné při focení na ležato i na výšku. Přístup ke dvěma bateriím (které jsou totožné s E-M1Mark II) je jednoduchý a rychlý. Obě baterie jsou v "šuplíku" v gripu a stejně jako u E-M1Mark II se dá v menu nastavit jejich priorita. Podle prvních zkoušek bych řekl, že výdrž baterií je v E-M1X výrazně delší. Překvapující je pohled do hledáčku, který je větší. Když jsem fotil sériovým tichým snímáním, rychlostí 18 snímků za vteřinu, tak jsem měl pocit jako bych fotil s optickým hledáčkem. U E-M1 Mark II jsem si zvykl na to, že po každé vyfocené sérii jsem měl na chvíli v hledáčku tmu. Tady se ale obraz neztratí. Fotoaparát má dva procesory a tak je všechno dvakrát rychlejší než u E-M1 Mark II. Oba sloty na SD karty jsou rychlé UHS-2, což je další výhoda. Zrychlení je znát také při zapnutí a při probouzení z režimu spánku.

184440
Olympus E-M1X, M.Zuiko 300mm f/4 IS PRO, čas 1/800 s, clona 4, ISO 800

Hodně mě také potěšila možnost uživatelsky si nastavit počet a rozmístění zaostřovacích bodů nebo možnost nastavit si vlastní menu, kam si můžu zařadit nejčastěji využívané funkce v nastavení.
Díky upravenému levému hornímu kolečku se nyní dostanu velmi rychle mimo jiné k nastavení rychlosti snímání, autofokusu nebo BKT. Pravé ovládací kolečko zase nově nabízí možnost B, kterou se dostanu k rychlému výběru Live Composite, Live Time a Live Bulb. K C1 - C3 přibyla ještě čtvrtá pozice C4.

Proměnou prošla i stabilizace. Díky tomu, lze fotit statické HiRes snímky v rozlišení 50 MB z ruky, bez použití stativu a 80 MB se stativem. Také AF slibuje vysoce přesné zaostření v tmavých scénách a objektů s malým kontrastem.
Zajímavou novinkou na E-M1X je také Live ND filtr. Je možnost použít filtry ND2, ND4 a ND8 a výsledný efekt rovnou sledovat živě na displeji. Rozhodně využiji i nové senzory GPS, barometr, kompas a teploměr, které jsou také nově přímo v těle a fotoaparát tyto údaje zapisuje do Exifu.

Velmi pěkně shrnul své postřehy z prvního krátkého testovaní i Petr Bambousek.

Novinek na foťáku je nakonec docela hodně, tak že je rozhodnuto….