Vzdálené fotografování s Olympusem

Někdy se stane, že by fotograf potřeboval fotit v místech, kde by mohl svou přítomností savce nebo ptáky rušit. To samozřejmě nepřipadá v úvahu, protože třeba u ptáků, by naše přítomnost v blízkosti hnízda mohla hnízdění ohrozit. Klasické řešení je fotografování na dálku. Jedna z možností o které jsem zde již psal, je fotografování pomocí wifi vysílané fotoaparátem a jeho ovládání na dálku mobilním telefonem nebo třeba tabletem. Je to skvělá věc, protože máte všechno pod kontrolou. Stačí si někde stranou připravit fotoaparát na stativ, ve vhodnou chvíli jej postavit na to správné místo a namířit na "cíl". Pak se jen dobře ukrýt a všechno ostatní už ovládat mobilem.

3012-5080506
E-M1X, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 500 mm, čas 1/200 s, clona 5,6 ISO 500

Ovšem takové fotografování má vedle mnoha výhod i svoje omezení. Například nemůžete hýbat s foťákem a proto je potřeba nastavit konečnou kompozici snímku s ohledem na to, jak se fotografovaný objekt může ve scéně pohybovat. Také je vhodné vypnout okamžité zobrazování náhledu právě pořízeného snímku, protože jeho promítnutí na displej telefonu zdržuje od focení. Dalším omezením může být dosah wifi sítě. Pokud je mezi vámi a foťákem hodně překážek, dosah se z původních cca sedmdesáti metrů výrazně zkracuje. Také nelze použít třeba skvělou funkci Pro Capture. Právě toto omezení mě trápilo najvíc, protože Pro Capture používám např. při focení ptáků v letu, kdy přilétají nebo odlétají z konkrétního místa ve chvíli, která se nedá předem odhadnout. Řešením je použití rádiové spouště Pixel Oppilas s dosahem cca 100 metrů. Stačí mít tedy externí zařízení pro přenos videosignálu z foťáku do telefonu nebo na externí displej a nezávisle na tom exponovat právě rádiovou spouští. V tomto případě pak lze funkci Pro Capture využívat. Majitelé Olympusu M1X mají navíc možnost využít i funkci automatické detekce a zaostření ptáků - viz videoukázka.

Obraz přenášený na externí monitor při použití rádiové spouště. Pro spuštění videoukázky klikněte na obrázek.
Snímek obrazovky 2021-05-09 v 10.05.04
Bílý rámeček kolem datla se aktivuje automaticky po jeho detekci ve scéně, zelený po namáčknutí spouště.


stridani_datlu
E-M1X, M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO, ohnisko 400 mm, čas 1/400 s, clona 4,5, ISO 640

Na rozdíl od použití aplikace Ol. Share, nemůžete ale nic jiného ovládat, proto je potřeba nastavit manuálně potřebný expoziční čas i clonu a k tomu přidat potřebnou kompenzaci expozice. Také je vhodné si nastavit AF limit, aby zaostření bylo rychlejší a foťák se zbytečně nerozptyloval pozadím. Pak stačí ještě nastavit automatické ISO pro případ změny světelných podmínek a můžete vesele fotit. Velmi užitečné je to tam, kde dokážeme předem odhadnout přílet ptáka.

IMG_1974
Použití externího monitoru REDHEAD

Pokud se chcete dozvědět víc nejen o vzdáleném fotografování zvířat, zúčastněte se některého z mých workshopů.