Přichází změna

2090-8123
Za svojí fotografickou kariéru jsem vystřídal hodně modelů fotoaparátů. Když pominu analogovou dobu od roku 1974 do roku 2003, tak to byly hlavně Canony: 1D, 20D, 30D, 40D, 1D Mark III, 1D Mark IV, 5D Mark II, 5D Mark III a 1DX. K tomu jsem měl vždycky něco do kapsy a jako můj úplně první digitál byl Olympus C 720 UZ. S postupným (a musím uznat, že velmi rychlým) vývojem digitální techniky, stoupaly i moje nároky na kvalitu výstupů. Krok za krokem jsem se propracoval k velmi dobré technice. Jenže s tím stále těžknul i můj fotobatoh a tak jsem před cestami za fotografiemi zvířat začal přemýšlet o tom, co tentokrát nechám doma...
Už mě nebavilo vláčet téměř osmnáctikilový batoh + stativ. Vzhledem k tomu, že i moje portfolio kompaktů procházelo přirozeným vývojem, skončil jsem u vlajkové lodi Canonu Power Shot G1X Mark II. Když jsem viděl co z něj můžu dostat za obrázky, uvědomil jsem si, že honba za FF a spoustou megabajtů je poněkud scestná. Pokud se člověk naučí pořádně ovládat to co má a fotky následně dobře zpracovat, lze fotit i na malý čip. Začal jsem tedy pečlivě studovat výhody a nevýhody kompaktů s výměnnými objektivy, porovnával jsem různé značky, sledoval výstupy, weby zaměřené na digitální techniku. A pak jsem objevil Olympus OM-D E-M5 Mark II se svými profesionálními světelnými objektivy, vybavené geniální stabilizací obrazu. Využil jsem tedy nabídnutou možnost osobně si foťák i objektivy otestovat. Porovnával jsem výsledky s L skly Canon, již zmiňvaným Power Shotem G1X Mark II a EOS 5D Mark III. Z výsledků jsem byl velmi příjemně překvapený, pokud chcete nějakou porovnávací fotku vidět, můžete si stáhnout zazipovanou složku s obrázky v plném rozlišení zde: TEST Olympus a podívat se i na exif ve fotkách. Pro porovnání jsou tam i stejné fotky z Canon 5D Mark III.
Vzhledem k tomu, že hodně využívám fotografování s živým náhledem, je pro mne digitální hledáček nejlepší řešení. Expozici mám plně pod kontrolou. Zaostřování je rychlé, přesné, kresba perfektní. Vzhledem k absenci zrcadla, se dá fotit zcela bezhlučně, což je při fotografování zvířat další obrovská výhoda. Rychlé snímání - 11 obrázků za vteřinu (téměř stejné, jako u Canonu 1DX) zajistí, že mi neunikne ten správný okamžik velmi krátkých dějů. Škála objektivů je pro moje potřeby naprosto dostačující. V první fázi jsem si tedy pořídil Olympus M.Zuiko Digital ED 12-40 mm 1:2.8 PRO (24-80mm), M.Zuiko Digital ED 40-150 mm f/2,8 PRO + TC 14 (80-300mm) a makro M.Zuiko Digital ED 60 mm 1:2.8 (120mm). Váha celé výbavy je teď 2 311 gramů.
V současné době zvažuji ještě nákup objektivu M.Zuiko Digital ED 300 mm f/4 PRO (600mm). To už by potom bylo cestování jenom zábavou :-)