OM-D E-M1X - TEST LETOVEK

Krásný, téměř jarní víkend, nastartoval hnízdní pudy v kolonii volavek a ty začaly nosit větve na hnízda. Byla to skvělá příležitost otestovat si kontinuální ostření na novém Olympusu M1X.

untitled-2170706
Olympus E-M1X, M.Zuiko 300mm f/4 IS PRO, čas 1/2500 s, clona 4, ISO 400

S dobrým výhledem na oblohu jsem několik hodin čekal na trase, kudy volavky létají z rybníka do své kolonie. Při focení ptáků v letu je totiž důležité co nejdřív ho dostat do hledáčku. Občas se stalo, že kolem proletěli i jiní ptáci a tak např. fotka sojky je - jak říkají myslivci - taková "hozená rána", kdy vidíte, že se něco na obloze mihne, zvednete foťák a beskově zamíříte a cvak. Na foťáku jsem měl zrovna zvolený automatický výběr ze všech zaostřovacích bodů a ten sojku okamžitě našel a přesně zaostřil.

sojka_v_letu_small
Olympus E-M1X, M.Zuiko 300mm f/4 IS PRO, čas 1/2000 s, clona 4, ISO 400

Během fotografování jsem používal manuální nastavení expozice s časy od 1/1600s do 1/4000s, abych si zajistil "zastavení pohybu". Clonu jsem nejdříve nechával úplně otevřenou, ale vzhledem k velikosti volavek a malé hloubce ostrosti objektivu M.Zuiko 300mm/f4 IS PRO, jsem měl na některých snímcích ostré břicho - tam jsem umísťoval zaostřovací bod - ale hlava už občas ležela mimo hloubku ostrosti. To bylo hlavně v případech, kdy volavka letěla poměrně blízko proti mně. Proto jsem se snažil hloubku ostrosti zvýšit zacloněním na vyšší clonová čísla.
Z dalších nastavení je důležitá stabilizace obrazu na IS-2, která zajišťuje stabilizaci jen ve vertikálním směru a samozřejmě C-AF s tichým snímáním a frekvencí 18 snímků za vteřinu.

2579-2170069
Olympus E-M1X, M.Zuiko 300mm f/4 IS PRO, čas 1/2000 s, clona 4, ISO 400

Focení ptáků v letu je disciplína, která vyžaduje hodně praxe a cviku a tak vyvodit nějaký závěr jestli je E-M1X v tomto směru lepší než E-M1 Mark II je hodně subjektivní. Někdy se povede zaostřovací bod posadit a držet přesně, někdy ne, ale v případě nezdaru je těžké určit, jestli za to může foťák nebo já. Stejně tak je to i u jiných fotoaparátů, včetně E-M1 Mark II. E-M1X má dva procesory a tak při kontinuálním ostření a sériovém snímání uděláte na jeden zátah dvakrát víc snímků, s dvakrát větší šancí, že si nakonec vyberete ten, který se vám bude nejvíc líbit. Při fotografování letovek záleží na mnoha okolnostech, jako například na schopnosti rychle najít letícího ptáka na obloze, posadit zaostřovací bod na správné místo a hlavně dokázat plynule sledovat fotografovaný objekt. Pokud tohle zvládnete, je E-M1X skvělým pomocníkem, který se o všechno ostatní postará sám a odmění vás perfektně ostrými snímky.

Na pár dalších snímků z testovacího dne se můžete podívat i do této GALERIE.